BohaterON - włącz historię!

To ogólnopolski projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz przywrócenie pamięci o Powstańcach, ale nie jako grupie, która brała udział w walkach, lecz zwrócenie uwagi na ich indywidualne historie i losy żyjących nadal Powstańców Warszawskich, umożliwienie nawiązania dialogu międzypokoleniowego.

Każda z edycji składała się z trzech etapów: 

  • Kartki dla Powstańca, 
  • działań edukacyjnych w szkołach,
  • internetowego kompendium Powstańców. 

Kartka dla Powstańca

Dzięki projektowi Polacy wysyłają setki tysięcy kartek do żyjących Powstańców, które udostępniane są bezpłatnie m.in.
w sieci placówek Poczty Polskiej, Lotto i PKP. Szeroka kampania w internecie pozwala na wysyłanie kartek również za pomocą dedykowanej usługi Envelo.pl. Uhonorowani zostają wszyscy ci, którzy dla walki o wolność ojczyzny nie zawahali się narażać własnego życia.

Warsztaty edukacyjne

W związku z projektem prowadzone są warsztaty edukacyjne w szkołach ponadpodstawowych – podczas których dzieciom
i młodzieży przedstawiane jest tło historyczne oraz sylwetki bohaterów, których postawa podczas Powstania zasługuje na uhonorowanie.

Młodzież angażowana jest w tworzenie własnych projektów związanych z historią Powstania Warszawskiego oraz współczesnym znaczeniem wartości takich jak patriotyzm, odwaga czy bohaterstwo. Dla potrzeb warsztatów oraz działań edukacyjnych powstanie materiał filmowy zrealizowany przez videoblogerów z kanału "Historia bez Cenzury". Ich realizacje osiągają milionowe ilości odsłon w kanale YouTube.

Portal o Powstańcach

Na stronie internetowej projektu powstanie swoisty leksykon naocznych świadków wydarzeń historycznych. Każdy z nich będzie miał własny, indywidualny profil, na którym znajdą się zdjęcia, biogramy, pamiątki oraz wywiady. Za pomocą Portalu będzie można również wysyłać kartki do Powstańców przy użyciu dedykowanej wersji usługi Envelo.pl świadczonej przez Pocztę Polską.

Więcej o programie: https://bohateron.pl/

Materiały dotyczące projektu